پنج‌شنبه, 16 آذر 1402

این دستگاه عمدتاً از یک بخارکننده که وظیفه اش جذب گرمای هواست، یک کمپرسور که وظیفه اش افزایش دمای بخار ماده سرمازا است، یک کندانسور و یک دمنده تشکیل شده است. این دستگاه دارای مصرف بسیار بالای انرژی است. در زیر چند راهکار برای کاهش هزینه ها و نگهداری بهینه از این دستگاه توصیه شده است:

هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجۀ کارآیی و بازدهی باشد.

تعویض کمپرسور کولرهای قدیمی و استفاده از کمپرسور پربازده برای افزایش بازده کولر مفید است.
در مناطقی که هوا مرطوب است، کولرهای گازی مجهز به پروانه یا بادبزن دور متغییر، بهتر عمل می کند.
هنگام روشن بودن کولر گازی از بکار گیری دستگاه رطوبت گیر بپرهیزید، زیرا رطوبت گیر باعث افزایش حجم برودتی و کاربرد بیشتر کولر می شود.

به ازای هر درجه کاهش دمای ترموسات کولر، حدود 3 تا 5 درصد از مصرف برق می توان کاست.

استفاده بی مورد یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور و لامپ های متعدد باعث افزایش گرمای محل سکونت می شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می دهد.

از روشن نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید.

کولرهای گازی معمولاً دارای درجۀ تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب که در فصل های گرم سال بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است، باعث می شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجۀ دمای تنظیم شده، کولر به طور خودکار خاموش شود و انرژی کمتری مصرف کند.

با ایجاد سایه در مکان ها آفتاب گیر و استفاده از پرده کرکره به ویژه در مورد پنجره های شرقی و غربی از اتلاف سرما جلوگیری نمایید.

برای جلوگیری از خروج سرما اطراف پنجره ها و دربها را با نوارهای درزگیر عایق بندی کنید.

کاشتن یک اصله درخت در نزدیکی کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت. به دلیل اینکه سایۀ درخت اولاً خود مانعی در برابر تابش نور مستقیم خورشید است و ثانیاً هوای تازه ای که توسط درخت ایجاد می شود باعث تهویۀ هوای پشت کولر گازی تهویه شود.

در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می شود.

سعی کنید محوطه پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت تخلیه هوا باشد و تا جایی که امکان دارد سیستم های سرمایشی را در قسمت های شمالی و جنوبی خانه قرار دهید.

در کاشت درختان در نزدیکی ساختمان به منظور کاهش مصرف انرژی داخل ساختمان برای گرمایش و سرمایش، باید از کاشت هر گونه درخت زیر سیم های هوایی خودداری کرد. اما اگر این کار را انجام می دهید از درختانی که رشد قدی کم داشته و تنه و شاخه های آنها از 3 متر بلندتر نمی شوند، استفاده کنید.

کولرهای گازی 24000 و یا 18000 برای خنک کردن اتاق های خواب مناسب نیست و می توان از کولر گازی 7000 با یک پنجم مصرف کولرهای 24000 استفاده کرد.

درزگیری مناسب اطراف کولر، در معرض اشعه آفتاب نبودن، سرویس به موقع و تمیز کردن فیلترهای هوا و رادیاتور، تأثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی دارد.

به منظور افزایش بازده کولرها و پایداری بیشتر شبکه در ساعات اوج مصرف بار: 19 تا 23 (در مناطق گرمسیری مانند استان بوشهر: 12 تا 17 و ساعات اولیۀ شب تا 24) از استفادۀ همزمان چند کولر خوداری کنید و حتی المقدور تمام اعضای خانواده در یکی از فضاهای داخل منزل گرد هم آیند تا علاوه بر کاهش تعداد کولرهای در حال کار، لامپهای کمتری نیز روشن باشند.

سینی کف کولرهای گازی باید مقداری آب داشته باشد، زیرا کندانسورها کولرهای گازی در اثر برداشت رطوبت از طریق فن و زدن هوای مرطوب به آن بهتر کار می کند و جریان برق کمتری نیز مصرف خواهد شد. کنداسور تأثیر مهمی در خنک کنندگی داشته و درست کار نکردن آن میزان برق مصرفی را افزایش می دهد.

تمیز بودن کویل اواپراتور نیز کمک می کند تا کولر توان برودتی مورد نیاز را با انرژی کمتری تأمین.
نصب اینورتر در کولرهای گازی پنجره ای باعث افزایش راندمان آنها می شود.

میزان مصرف کولرهای گازی در هنگام استفاده از لامپ های کم مصرف می تواند تا 50% کاهش یابد.
هنگامی که درجه تنظیم حرارت ترموسات را افزایش می دهید، برای احساس آسایش بیشتر از بادبزن سقفی استفاده کنید.

سیستم های سرمایشی که برای آب و هوای گرم و مرطوب می خرید باید بتواند رطوبت را کاهش دهد. به طور کلی کولرهایی که دمنده های متغیر یا چند سرعته دارند بهتر هستند. سعی کنید منابع ایجاد رطوبت را از منزل خود دور کنید.

تعمیر کار ماهر و متخصص باید بخش های مختلف سیستم سرمایش را هر یک یا دو سال بازرسی، تمیز و تنظیم کند. این عمل سبب طولانی تر شدن عمر دستگاه و کاهش مصرف برق آن می شود. برای تنظیم برنامۀ تعمیر و نگهداری مناسب، با تعمیرکار خود مشورت کنید.

صافی سیستم سرمایش باید به طور منظم تعمیر و نگهداری شود تا بیشترین بازده را داشته باشد. صافی هوای سیستم ها سرمایشی را هر ماه یک بار تمیز کنید.

اگر می خواهید پنجره های منزل را عوض کنید بهتر است از انواع کم گسیل با بازده زیاد استفاده کنید. این نوع پنجره ها روشن و شفاف اند ولی در عین حال جلوی اتلاف درصد زیادی از انرژی صرف شده برای تأمینهوای مطلوب را می گیرند.

در زمان مسافرت و خروج از منزل، کولرها را خاموش کنید تا از اتلاف انرژی و هزینه جلوگیری شود.


گزارش بازدید
آمار صفحه
بازدید صفحه 785
پربیننده ترین روز 1397/06/21
آمار پر بيننده ترين روز 7
بازدید امروز صفحه 0
بازدید دیروز صفحه 0

6.1.7.0
گروه دورانV6.1.7.0