چهارشنبه, 2 اسفند 1396

مدیریت مصرف

مدیریت مصرف در بخش کشاورزی
 

اهداف هدف این برنامه، بهینه سازی در مصرف انرژی الكتریكی در بخش كشاورزی و كاهش پیك بار و نیز اصلاح منحنی مصرف شبكه به این وسیله می ‏باشد . یكی دیگر از مزایای این طرح جایگزینی انرژی الكتریكی به جای سوخت مایع می ‏باشد كه از دید اقتصاد ملی از اهمیت بسزایی برخوردار است . براساس تازه‌ترین آمار ارایه‌شده از سوی وزارت نیرو، درحال‌حاضر بیش از یک‌میلیون حلقه چاه آب شامل عمیق و نیمه‌عمیق در کشور وجود دارد که این چاه‌ها با دریافت مجوز قانونی حفر شده‌اند.
 تعداد چاه‌های عمیق حفر شده در کشور بالغ بر ٢٠٥‌هزار و ٥١١ حلقه است و تعداد چاه‌های نیمه‌عمیق به ٥٥٣‌هزار و ٨٧ حلقه می‌رسد. از سوی دیگر، با افزایش تعداد چاه‌های حفرشده در ایران، نقش و تعداد قنات‌ها و چشمه‌ها که روزگاری تنها منبع تأمین آب ایران بودند نیز کاهش یافته است. در حال حاضر بیش از 45000 حلقه چاه عمیق ونیمه عمیق كشاورزی در سطح استان اصفهان موجود و در حال بهره برداری می‏باشد . ۲۰ ساعته كردن چاه های كشاورزی برقدار موجود با اجرای این طرح بر روی كلیه چاههای برقدار موجود معادل ۱۵۰۰ مگاوات از پیك بار شبكه آزاد می ‏شود كه با توجه به ضریب تلفات بالای شبكه بخصوص در ساعات پیك بار این رقم معادل با آزاد سازی یك نیروگاه بزرگ (حدود ۲۰۰۰ مگاواتی) خواهد بود و سبب عدم نیاز به سرمایه گذاری به میزان قابل توجه در بخش تولید و انتقال خواهد شد . همچنین کشاورزان با اجرای این طرح ازمزایای مختلفی همچون رایگان بودن برق در بقیه ساعات شبانه روز بهره می گیرند. برقدار كردن ۲۰ ساعته چاههای كشاورزی دیزلی با توجه به منحنی مصرف ۲۴ ساعته بار در شبكه سراسری كه دارای ضریب بار حدود ۶۱% می‏باشد ، در صورتیكه كلیه چاههای كشاورزی دیزلی بصورت ۲۰ ساعته برقدار شوند ، ضمن صرفه جویی حاصل از جایگزینی سوخت مایع با انرژی الكتریكی (سوخت گاز در نیروگاهها) كه سالانه معادل ۵۰۰ میلیون دلار خواهد بود ، باعث افزایش ضریب بار شبكه تا میزان تقریبی ۷۰% خواهد شد كه بدلیل استفاده از ظرفیتهای منصوبه در ساعات كم باری سبب كاهش قیمت تمام شده انرژی الكتریكی در ساعات مذكور خواهد شد . اصـلاح و افزایش راندمان تجهیزات نصب شده موجود بر روی چاههای كشاورزی بخش عمده ای از تجهیزات نصب شده بر روی چاهها دارای رانـدمان بسیـار پائـیـن می ‏باشند بطوریكه می‏توان در طی یك برنامه زمان بندی شده نسبت به اصلاح راندمان تجهیزات به كمك روشهای زیر اقدام نمود :
 الف- حذف سیستم شفت و غلافتی و استفاده از پمپهای شناور
 ب - استفاده از پمپها و موتورهای با راندمان بالاتر و استاندارد چنانچه اصلاح راندمان تجهیزات مذكور صورت پذیرد و با فرض اینكه طرح بر روی ۵۰% از چاههای موجود اجرا گردد ، با بهبود راندمان هر حلقه به میزان ۲۰% مجموعاً شاهد كاهش دیماند مصرفی و كاهش انرژی مصرفی به میزانهای ۱۵۰ مگاوات و ۸۰۰ میلیون كیلووات ساعت خواهیم شد .
سرفصل های عملكرد در زمینه صرفه جویی در بخش كشاورزی:
- شناسائی چاههای بدون برق
- شناسائی تولید كنندگان موتورهای كشاورزی و عوامل بهینه سازی موتورهای كشاورزی
 -تبلیغات رسانه ای
-توجیه و آشنا سازی كشاورزان
- انجام فعالیتهای فرهنگی و همچنین تدوین استانداردهای اجباری بمنظور تشویق كشاورزان برای جایگزینی تجهیزات قدیمی‏ با تجهیزات با راندمان بهتر
- فراهم سازی چارچوب تمهیدات قانونی جهت همكاری سایر ارگانها با طرح
- معرفی فن آوریهای جدید

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8